Francúzsky umelec

Autor: Alena Baňáková | 30.6.2011 o 11:07 | Karma článku: 7,88 | Prečítané:  749x

Rozpoviem vám jednu príhodu z Paríža, ktorá sa udiala pred pár rokmi. Často sa myšlienkami vraciam späť k tomuto inšpiratívnemu stretnutiu. Bola neskorá jar, Paríž rozvoniavala kroasantami a kávou. Trošku unudená zo študijno – exkurzného výletu som sa odpojila od skupinky kolegov, ktorý sa rozhodli navštíviť už asi dvadsiate múzeum. Vonku bolo príjemne, nemal som náladu celé dni tráviť vo vnútri historických budov. Síce boli krásne, obohacujúce výklady, expozície, no všetkého veľa škodí. Začalo ma to po štyroch dňoch dusiť. Zobrala som si mapu, aby som sa náhodou nestratila, a poďho smer úzke staré parížske uličky.

Kráčam úzkymi uličkami, plných ľudí. Necítim z nich však ten stres, zhon ako keď sa túlam po Bratislave. Všetci akoby mali dosť času a pokoj v duši. Prechádzam malým námestím s fontánkou uprostred. Pri ten fontánke sedí chalan, môže mať tak dvadsaťpäť rokov. Sedí na mramorovom podstavci fontány. V ruke má pero, zápisník a vedľa neho sú položené dve knihy a batoh. Zaujal ma. Spomalím krok. Pozrel sa mi priamo do očí a usmial sa. Úsmev som mu spontánne opätovala. Kráčam ďalej. Nedá mi to. Obzriem sa. Vidím ako dačo zapisuje do zápisníka. Niečo z toho chlapca šlo. Niečo veľmi pekné, dobré. Rozhodla som sa sadnúť si na terasu malej kaviarničky v rohu námestia, a ešte chvíľu pri kávičke pozorovať toto tajomné stvorenie.

Sedím už pol hodinky v kaviarni, popíjam kávu, už druhú. Pozerám sem tam na záhadného človiečika, a čítam knihu. Vždy mám pri sebe nejakú knihu na svojich potulkách. Aha, vstal zo zeme, pozbieral všetky veci a ide smerom ku mne.

„Ca va?“ Osloví ma.

„Ca va bien.“ Opätujem mu úsmev. Prekvapil ma. Spýtal sa, či si môže prisadnúť. V duchu som sama sebe ďakovala, že som sa prinútila zlepšiť si francúzštinu.

Sedeli sme tam ešte dobré dve hodiny. Úplne mi vyrazil dych, keď mi ukázal zápisník. Bol tam môj portrét! Povedal mi, že hneď vedel, že nie som Francúzka, že mám rada život a užívam si ho. Zvedavo som sa vypytovala na neho, na jeho život. Nemal však potrebu veľa o sebe hovoriť. Živí sa ako spevák v džezovej kapele, učí decká v umeleckej škole maľovať, hrať na gitaru... vraj čokoľvek, o čo je záujem z oblasti umenia. Vedie aj večerné kurzy pre dospelých. Robí to, čo ho napĺňa, ale pracuje len toľko, koľko treba, aby mal dosť peňazí na účty a jedlo. Najradšej chodí do ulíc Paríža, cez leto aj do rôznych iných kútov Francúzska a pozoruje ľudí, rozpráva sa s nimi. Učí sa od nich. „Ani si nevieš predstaviť, aké duševné bohatstvo dokážeš nájsť na ulici,“ hovorí „len málo z toho nájdeš v knihách, filmoch, či divadle. Život je tu, tu sa všetko deje, vyvíja. Toľko krásnych ľudí každý deň máš možnosť stretnúť a vzájomne sa obohatiť.“ Ešte sme sa chvíľu rozprávali, poprosila som ho, či mi môže ukázať zápisník. Ukázal. Okrem môjho portrétu som tam našla kresby bezdomovcov, kurtizán, portréty detí, či úplne zvráskaveného starčeka... Pri mnohých kresbách bolo pripísaných pár veršov s krásnymi slovami. Popíjali sme kávu a len tak rozprávali o tom, čo nás napadlo, alebo sme mlčali. Ako starí známi.

Už je šesť hodín večer. Načase ísť za kolegami, aby sa nebáli. Rozlúčili sme sa s tým, že možno opäť raz niekde na svete dáme kávičku.

Odvtedy som bola viac krát vo Francúzsku. Už som ho nestretla. No ten príjemný pocit zo stretnutia stále tam vnútri niekde je. Možno raz niekde pri fontáne budeme pokračovať v tom príjemnom rozhovore.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?